۱۳۹۸.۲.۵
آمار بازدید کنندگان
کاربران آنلاین: ۱۱۵
بازدید امروز: ۲۹۷
بازدید دیروز: ۵۳۰
کل بازدید:۳۲۶۹۳۸۴
حدیث
  • آشنایی با رشته های مرکز
  • جستجو در سایت
  • جستجو در کتابخانه مرکز
  • سامانه جامع آموزشی دانشگاه (سجاد)
  • راهنمای پرداخت شهریه
  • اخبارواطلاعیه های آموزشی
  • برنامه های کلاسی
  • آدرس مرکز
پيوندها
دانشگاه جامع علمی-کاربردی واحد استان چهارمحال و بختیاری

انجمن اقتصاد اسلامی ایران

انجمن کامپیوتر ایران

بانك اطلاعات همايشها ، كنفرانسها و كنگره هاي داخلي و خارجي

وزارت علوم تحقيقات و فناوري دانشگاه جامع علمي كاربردي

سامانه جامع آموزشي دانشگاه علمي کاربردي-سجاد

سيستم جامع مدرسان

اتوماسيون اداري

سامانه کانون دانش آموختگان

کتابخانه،مرکزاطلاع رساني و اسناد و مدارک

سازمان سنجش آموزش كشور

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جشنواره جوان خوارزمی

دانشگاه ها

بانك اطلاعات نشريات كشور

خبرها
تازه ها
چگونه به آرامش برسیم

 images.jpeg

چگونه آرامش داشته باشيم و شاد زندگي کنيم

 

رازهاي آرامش و شادي در زندگي

در دنياي پراضطراب و سراسر استرس امروز، آرامش و راحتي خيال نعمتي است كه بسياري آرزوي آن را دارند. اما براي رسيدن به آرامش تنها آرزو كافي نيست، بلكه بايد قدم پيش نهاد و كاري كرد. آن چه در پي مي آيد برخي تكنيك هاي روانشناختي است كه ضمن كمك به رفع تشويش و نگراني، آرامش، نشاط و شادي را در زندگي ما رونق مي بخشد.

راز اول: با خدا ارتباط برقرار كنيد

حداقل نياز انسان به روح خدايي، مانند احتياج نوزاد است به مادر. به همان ميزان كه جسم براي ادامه حيات به هوا و غذا نيازمند است، روح و باطن نيز به هدايت الهي و روح رباني محتاج است. آرامش جان، زميني حاصلخيز است كه دانه هاي "خواست و نياز" در آن به خوبي مي رويد، نيازهاي به حق خود را در ياد خداوند كه آرامش جان و قلب است، بكاريد تا به خوبي تحقق يابند. خداوند همراه كسي است كه او همراه خداوند باشد. با توجه به خداوند و خواندن نام هاي او، همراهي و پشتيباني خدا را به سوي خود جلب كنيد. انسان همان است كه به آن توجه مي كند، پس به خداوند توجه كنيد تا الهي شويد! به خدا توكل كنيد. هرچه ارتباط شما با خدا، "آن نيروي عظيم و خرد لايتناهي" بيشتر و بيشتر شود، آرامش و نشاط بيشتري را در خود تجربه مي كنيد و هر چه ارتباط شما با خدا محدودتر شود، ترس و اضطراب بيشتري بر شما چيره مي شود. خداوند فرموده است: "اگر مرا ياري كنيد، شما را ياري مي كنم و قدم هايتان را استوار مي گردانم." يار خدا بودن يعني بر اساس قوانين الهي رفتار كردن، گناه نكردن، كمك به ديگران، نرنجاندن ديگران، احترام به والدين و غيره. "يار خدا بودن" در واقع همان "ياري كردن به خود" است.

راز دوم: مثبت فكر كنيد

هر فكر، صورتي از انرژي است كه در جهت نيكي يا بدي خود توليد مي كنيم. با انديشيدن به افكار بهشتي با نيروي بهشتي مرتبط مي شويم، شادي را احساس مي كنيم و آفتاب سرور را هر جا كه رويم، مي تابانيم. ياد بگيريد كه احساس هايتان را از طريق افكار مثبت مهار كنيد. به دقت افكارتان را زير نظر بگيريد و هنگامي كه يك فكر منفي هجوم مي آورد، خودتان را وارسي و به جاي آن يك فكر مثبت جايگزين كنيد. ذهن مثبت، اوضاع مثبت را به خود جلب مي كند. به خاطر داشته باشيد كه عالم، به نيات ما پاسخ مي دهد. افكار و عقايد ما به صورت انرژي از وجودمان ساطع مي شود و به جهان بيرون راه مي يابد و محيط سعي مي كند آنچه را كه مي خواهيم، به ما هديه كند. راز توفيق آن است كه ميزان انرژي خود را در جهت مثبت و صعودي افزايش دهيم و براي خود و ديگران هميشه بهترين ها را بخواهيم. چرا كه حتي اگر در مورد ديگران نيت بد و منفي داشته باشيم، آثار مخرب آن گريبانگير خودمان مي شود. چه زيباست كه بهترين نيات و آرزوها و افكار را براي خود و ديگران داشته باشيم تا به اوج آرامش و شادي برسيم.

راز سوم: قضاوت خود را به تأخير بيندازيد

در اين جهان، هيچ حادثه اي برحسب تصادف نداريم و در همه وقايعي كه روي مي دهند، لطف و رحمت الهي نهفته است. تمام حوادث براي ما پيام هايي دارند كه سبب تكامل روحمان مي شوند. مثلاً شما مي توانيد پيام آن حادثه به ظاهر بد را بعد از گذشت مدت زماني بفهميد و يا حتي ممكن است تا زماني كه زنده هستيد متوجه نشويد. زيرا بسياري از اين وقايع فراسوي ادراك ما و جزء اسرار الهي هستند و تلاش براي فهم حكمت خداوند با هوش محدودمان، مانند سنجش اقيانوس با پيمانه است. همچنين در ذهن الهي از دست دادني اي وجود ندارد و اگر شما به ظاهر چيزي را از دست مي دهيد، معادل آن شيء و يا حتي بالاتر از آن را به دست خواهيد آورد و تمام اين اشياء به عنوان وسيله اي براي تكامل و زيبايي روح شما هستند. بياييد كاملاً بپذيريم كه در هر موقعيت نامطلوب، نيكي پنهاني براي همه وجود دارد. "ساقي هر چه ريزد از لطف اوست."

راز چهارم: بر آرامش دروني تمركز كنيد

در دل توفان هم، آرامش نهفته است. مهم نيست كه در هر زماني از روز چه اتفاق بيفتد. هرچه مسائل به نظر مشكل و پردردسر بيايند و هرچه قدر هم كه بخواهيم كارهاي زيادي را در آن واحد انجام دهيم، بايد فقط به خلوتگاه درون خويشتن برگرديم و آرامش دروني پيدا كنيم. براي دسترسي به خلوتگاه دروني، چشم هايتان را ببنديد و روشنايي آرام و ملايمي را درون خود تصور كنيد. اين فضا جايي است كه ضربان قلب شما به فرمان شما آرام مي تپد- به آن جا برويد. از دور دست، استاد معنوي تان از راه مي رسد؛ در گوشتان زمزمه مي كند: "هرجا مي توانيد خوبي كنيد، در هرچه مي توانيد، به هرشكل كه مي توانيد، هر وقت كه مي توانيد، به همه اشخاصي كه مي توانيد و تا زماني كه مي توانيد." نور سفيدي فضاي دلتان را آرام مي كند، سپس بر اين آرامش حاصل شده تمركز كنيد.

راز پنجم: از آنچه هستيد راضي باشيد

بدن وسيله زندگي است نه جوهر آن. آن قدر كه ما انسان ها با ظاهر جسمي خود مشخص مي شويم، يك درخت با تنه اش مشخص نمي شود. تجربيات ما بايد مثل شاخه هاي درخت به ما شكل بدهد، ولي اين كار را نمي كند. فقط جوهره وجودمان است كه با شرايطي محيطي از بين نمي رود، شكسته نمي شود و يا در معرض ديد و بررسي ديگران قرار نمي گيرد. وجود داشتن، پرمعنا و پرمفهوم است: من وجود دارم، من هستم، من اينجا هستم، من در حال شدن هستم، تنها من هستم كه زندگي ام را مي سازم و... هر كدام از ما انسان ها در اين دنيا مأموريت خاصي داريم. با كمك كردن به ديگران و مهرورزي به آنان، باعث تكامل روحمان مي شويم. رسالت اصلي ما در اين دنيا بيدار شدن و بيدار كردن است و زندگي ما به منزله يك سفر است و هدف نيست. منظور از بيداري، فعال شدن در همه ابعاد وجود و همه زواياي زندگي است. مانند: بيداري روحي، بيداري جسمي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، اجتماعي و... بيداري به زمان، مكان و خلاصه در يك كلام "بيداري الهي"!

راز ششم: به دستورات اخلاقي احترام بگذاريد

از كنجكاوي كردن در زندگي ديگران دوري كنيد. از خواندن نامه هاي شخصي و دفتر خاطرات محرمانه ديگران و گوش دادن به مكالمات خصوصي آن ها اجتناب كنيد. بدون درزدن و اجازه گرفتن وارد هر مكاني نشويد. سعي در اثبات درستي نظرات و عقايد خود به ديگران نداشته باشيد. تلاش نكنيد كه به زور، افكار و عقايد ديگران را تغيير دهيد. زيرا در صورت رعايت نكردن اين دستورات، آرامش خود را بر هم مي زنيد. به پدر و مادر خود نيكي كنيد. با آنان با صداي بلند صحبت نكنيد. "بتي. جي. ايدي" مي گويد: "زماني كه شما به درگاه خداوند دعا مي كنيد، اين دعاها به صورت شعاع هاي نوراني به طرف آسمان بالا مي روند و فرشته ها براي اجابت آن به زمين مي آيند. ولي در ميان اين شعاع هاي نوراني يكي از همه فوق العاده قطورتر و نوراني تر است و فرشتگان به محض مشاهده آن سريع به آن مورد رسيدگي مي كنند. اين پرتو قدرتمند و خيره كننده مربوط به دعاي مادر در حق شما است. دعاي مادر خالصانه ترين دعاهاست." چه زيباست به والدين خود از صميم قلب احترام بگذاريد و نيازهاي آنان را تأمين كنيد، زيرا كه مهر و نيكي به آنان، سبب آرامش و نشاط در شما مي شود.

راز هفتم: ديد جديدي پيدا كنيد

پرهاي دم طاووس رنگارنگ هستند و هنگامي كه از زاويه اي خاص به آنها نگاه مي كنيد، درخشش و زيبايي بي نظيري دارند. خيلي از مسايل در زندگي، هنگامي ارزش خود را نشان مي دهند كه از زاويه درست ديده شوند؛ ولي نگرش هاي متشابه و كليشه اي، ديدن اين زيبايي ها را مشكل مي سازد. اگر به هر مسأله اي از زاويه اي درست نگاه كنيد، در آن چيزهاي باشكوه و زيبايي خواهيد ديد. سعي كنيد همه چيز و همه كس را با چشم هاي تازه اي ببينيد كه از طريق عادت، تيره و تار نشده اند. با اين روش، شما مي توانيد ثروت هاي نامحدودي را كشف كنيد. به خاطر داشته باشيد كه اگر از زاويه اي درست به تمام چيزها و اشخاص نگاه كنيد، هر شخص يا هر شيء از طرف خالقتان براي شما ارمغان و پيام زيبايي به همراه خواهد داشت. فلورانس مي گويد: "تمام انسان ها همچون حلقه هاي طلايي هستند در زنجيره خير و صلاح من."

راز هشتم: صفت هاي مثبت خود را افزايش دهيد

از غيبت، تهمت، قضاوت نسنجيده در مورد افراد يا حوادث، حسادت، كينه، دروغ، جر و بحث كردن با ديگران و خلاصه رنجاندن ديگران به شدت پرهيز كنيد. زيرا با انجام دادن اين گونه اعمال تراكمي از نيروهاي منفي را به دور خودتان جمع مي كنيد، كسي كه از اين همه نيروهاي منفي عذاب مي كشد، خودتان هستيد. زماني كه به ديگران خوبي و كمك مي كنيد، تجمعي از نيروهاي مثبت به دور خودتان فراهم مي آوريد و اين نيروهاي مثبت باعث آرامش و شادي شما مي شوند، هنگامي كه وضو مي گيريد، الكتريسيته هاي ساكن را به سطح بدن خود مي آوريد؛ آب نيز رسانا است و شما امواج آلفا (امواج آرامش بخش) توليد مي كنيد. با كشيدن مسح سر، اين امواج را به كورتكس مغز انتقال مي دهيد و باعث مي شويد كه ناحيه شلوغ ذهن آرام گيرد. با مسح پا، انتقال امواج آلفا را در اندام هاي پاييني سرعت مي بخشيد. بيشترين منطقه اي كه در روي كره زمين امواج آلفا دارد، كعبه است. زماني كه شما نماز مي خوانيد و در جهت خانه خدا قرار مي گيريد و ? قسمت بدن شما با زمين تماس پيدا مي كند، امواجي را دريافت مي كنيد كه باعث آرامش شما مي شوند. براي افزايش نيروهاي مثبت خود مي توانيد در يك وان حمام، پر از آب و نمك، به مدت ?? دقيقه قرار بگيريد. در بطري هاي رنگي آب خوراكي بريزيد و به مدت ? ساعت در معرض نور شديد آفتاب قرار دهيد؛ سپس آن ها را در يخچال بگذاريد و در موقع لزوم بنوشيد. بدون كفش و جوراب روي چمن راه برويد؛ زيرا طبيعت منبع انرژي نيروهاي مثبت است.

راز نهم: حس ها را از همديگر، جدا كنيد

اغلب، ما به اين مسأله توجه چنداني نداشته ايم كه حواس پنجگانه خود را از يكديگر تفكيك و آن ها را به صورت مجزا از يكديگر حس كنيم. ذهنتان را براي بالا بردن آگاهي حسي پرورش دهيد. امروز بر بينايي تمركز كنيد، فردا برمزه، روز بعد بر بويايي و ... مثلاً: زماني كه در حال دوش گرفتن در حمام هستيد، قطرات آب را روي بدن خود احساس كنيد و از اين كه باعث تميزي و آرامش شما مي شود، لذت ببريد. موقعي كه در حال غذا خوردن هستيد فقط بر طعم و مزه غذا تمركز كنيد. وقتي در حال ريختن چاي در استكان هستيد، به صداي ريزش آن گوش دهيد. به اين ترتيب، شروع به جدا كردن تجربيات حسي تان از يكديگر كنيد و از بابت هر كدام لذت ببريد.

راز دهم: وسايل اضافي را از محيط زندگي تان خارج سازيد

اشياء درون خانه تان را لمس كنيد و از خودتان بپرسيد آيا به اين وسايل احتياج دارم؟ كتاب ها را از درون قفسه بيرون بياوريد و ببينيد آيا دوباره قصد خواندن اين كتاب ها را داريد. هر شيء يادگاري را بررسي كنيد و از خودتان بپرسيد آيا هنوز لحظه اي را كه اين شيء به يادم مي آورد، برايم مهم و با ارزش هستند؟ لباسهايتان را باز كنيد و توجه كنيد كه آيا به تمام اين لباس ها احتياج داريد و از آخرين باري كه آنها را پوشيده ايد چه قدر زمان مي گذرد و آيا دوباره تصميم به پوشيدن آنها داريد؟ بعد از اين بررسي كاملي كه به عمل مي آوريد تمام وسايل و لباس هاي اضافي تان را يا به ديگران ببخشيد و يا آنها را حراج كنيد. زيرا كه هر شيء انرژي خودش را دارد و اگر به كار نرود در خانه به آب راكد تبديل مي شود. همچنين جاي مناسبي براي جوندگان و پشه ها مي گردند. پس بايد مراقب باشيد و بگذاريد انرژي آزادانه جريان يابد و آب جاري گردد. اگر كهنه ها را نگه داريد، تازه ها جايي براي تجلي خويش نمي يابد. پس براي چرخش انرژي و پيشرفت در زندگي تان وسايلي را كه مورد احتياج تان نيست از محيط خارج سازيد.